CMS WORDPRESS

Logo WordPressKlubový web je postaven na redakčním systému WORDPRESS. Pro laickou možnost aktivně se podílet na vytváření obsahu skýtá poměrně širokou škálu příležitostí, a to aniž by bylo nutné ovládat HTML, PHP, MYSQL a podobně nelibě znějící věci. Návodů, jak pomocí WordPressu publikovat, by se jistě na internetu našlo celá řada, vždyť počet jeho instalací se počítá v řádech desítek miliónů, nicméně je lépe mít vše potřebné pod jednou pokličkou a proto je zde pro registrované uživatele klubového webu k dispozici tato po sekcích členěná nápověda.

Pokud se stane, že byste potřebovali něco ohledně publikování či administrování vědět a v existující nápovědě to nenaleznete, neváhejte se zeptat. Je to rozhodně lepší cesta, než něco pokazit. Ostatně pro tyto dotazy máme i speciální oddíl v diskusním fóru.


CO JE WORDPRESS

Definice WordPressu: WordPress je svobodný open source CMS redakční publikační systém napsaný v PHP a MySQL a vyvíjený pod licencí GNU GPL. Je oficiálním nástupcem systému b2/cafelog a má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu. Podle některých pramenů fungoval na konci roku 2012 na více než 50 miliónech stránek. Dle oficiálních statistik je jako CMS používán na více než 15 % webových stránek na světě. Chcete-li si rozšířit obzory a blíže se s WordPressem seznámit, podívejte se na Wikipedii či přímo na portál wordpress.org.


CMS je zkratka pocházející z anglického content management system – systém pro správu obsahu. Je to software zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu.

Stejně jako jiné CMS i WordPress je jen jádrový systém, který poskytuje základní funkce, a rozšiřuje se pomocí tzv. zásuvných modulů, jež jeho stávající funkce rozšiřují nebo chybějící doplňují.

Plugin = zásuvný modul, z anglického slovesa to plug in – zasunout. Plugin je software, který nepracuje samostatně, ale jako doplňkový modul jiné aplikace a rozšiřuje tak její funkčnost. Plugin obvykle využívá připraveného rozhraní aplikace zvaného API.

V případě našeho klubového webu je takovým rozšiřujícím modulem např. NextGen Gallery. Jádro WordPressu má základní možnosti práce s obrázky, ale NGG umožňuje daleko více, od vytváření alb až po různé přechodové efekty. Čili rozšiřuje omezené možnosti základního WP.

Naopak třeba diskusní fórum, bez nějž bychom si asi svůj web představit nedokázali, ve svém základu WordPress nemá. Proto je použitý plugin Simple:Press typickým modulem doplňujícím.


CO JSOU VE WORDPRESSU ROLE

Aby bylo možno difrencovaně povolovat a účinně kontrolovat, co uživatelé v rámci webu mohou a nemohou dělat, používá WordPress koncepci tak zvaných rolí. Vlastník (správce, administrátor) webu přiřazením konkrétní role každému z uživatelů řídí jejich přístup k využívání různých možností a funkcí, kupř. k psaní a editaci příspěvků, vytváření stránek, definování vazeb, vytváření kategorií, moderování komentářů, správě pluginů, řízení témat a správě jiných uživatelů, atd.

WordPress má šest předdefinovaných rolí: Super správce (Super Admin), administrátor (Administrator), editor (Editor), autor (Author), přispěvatel (Contributor) a odběratel (Subscriber). Každé z těchto rolí je přiřazeno stejné skupinové oprávnění, jímž je definováno, co všechno nositelé role mohou. Protože v diskusním fóru používáme podobnou hierarchii, která ovšem s WP rolemi nijak nesouvisí – výše jsme si řekli, že Simple:Press je modulem doplňkovým – a kde se vyskytuje označení přispěvatel, máme, aby se to nepletlo, WP role počeštěny malinko odlišně, a to administrátor, šéfredaktor, redaktor, spolupracovník a návštěvník. Roli super správce nemáme definovánu, neboť nepoužíváme multiinstalaci.

Super Admin může úplně všechno, na co si vzpomene. Každá další role má hierarchicky klesající počet povolených úkonů. Například role Návštěvník má povoleno pouze “číst”, maximálně ještě tak okomentovat publikované články. Posloupnost jednotlivých rolí v žádném případě nevyjadřuje postavení v klubu či zásluhovost nebo něco podobného. Spíše definuje odpovědnosti uživatele v rámci webu. Čím širší oprávnění k různým úkonům, tím více se toho dá při neodborné, nedůsledné, nepozorné či nepořádné manipulaci poškodit.

Aktualizováno 21.4.2013
* * * * *