Classic Show Brno 2014 – neobjektivní reflexe

Nejen prací živ je člověk, dáme si leha, rozhodla milostivá paní v pátek a svolila k návštěvě 4. ročníku “prodejního veletrhu historických automobilů, motocyklů, náhradních dílů a renovačních dílen” Classic Show Brno 2014. Ta specifikace je v uvozovkách proto, že takto o výstavě hovoří v oficiálních materiálech pořadatel a my jsme bez předcházející zkušenosti byli zvědavi, o co vlastně jde doopravdy.

Cíl výletu o to lákavější, že ona šou(dvatři) probíhá – opět oficiálním slovníkem – v krásných hístorických prostorách Richard Adam Gallery, kde se dávné skvosty na dvou či čtyřech kolech, zrestaurované či zrenovované dnešními nadšenci, cítí téměř jako doma. Přeloženo do češtiny to znamená, že můžeme jednou ranou zabít tři mouchy. Ta gallery, jak by snad z ingliš honosného názvu neznalec mohl dovodit, se nenalézá uprostřed Londýna, nýbrž uprostřed Brda, (ty-pocem-melóne). Ba co víc, přiléhá coby integrální součást k nákupnímu komplexu Vaňkovka a mám zato, že tato bývalá tovární a dnes vyčištěná a zrekonstruovaná hala byla součástí přestavby Vaňkovky staré na Vaňkovku novou. Což nás zajímalo z hlediska úrovně stavebního provedení, an v pozici stavbyvedoucího tu působil Lojzík, kterého si pamatujete z Banánového závodu a jenž si v souvislosti s touto stavbou často rvával vlasy, jakkoli již sporé.Moucha první byla tedy takto zabita s obecným konstatováním, že některé detaily jsou opravdu pozoruhodné, ať již v kladném či záporném slova smyslu, a gallery není nákupní galerie a obojí není tou galerií, jíž by bylo konzervativci mého ražení očekávati.

Dlužno přiznat, že jsem poněkud mdlého ducha, což mí přátelé vědí, ovšem taktně na to neupozorňují. Druhou mouchou totiž měla být ona rekognoskace významové shody a pravdivosti výše citované věty z propagačního bulletinu. Což pravda bylo možno naplniti fakticky, nicméně s odstupem je třeba přiznat, že jsem si ve svatém nadšení spletl Classic Show a Motortechnu, jež sice byla mým utilitárním cílem – potřebuji přece to zrcátko – takže letíce na Maltu, přistáli jsme na Baltu, každý blbec přece ví, že Motortechna je až v dubnu!

Díky tomuto flagrantnímu omylu vám nicméně mohu – což také není k zahození – tlumočit velmi zaujatou a neobjektivní reflexi, kterou bych formuloval do zásadního axiomu:

Býti veteránistou neznamená vrtat se po večerech v čemsi zaprášeném i jinak notně zahnojeném ve ztemnělé garáži, nýbrž býti účasten v mohutném byznysu všelikých možných úzce specializovaných firem a firmiček, které supermoderními technologiemi dokážou vyrobit totéž, na co pradědům postačila kovadlina. Účastenství je pak nejlépe projevovat výhradně vlastnictvím vozu Mercedes, případně amerického křižníku, jehož půdorys je větší než zastavěná plocha vašeho domu, a nebo alespoň vzácného vozu, který se v celé Evropě dochoval pouze v jednom exempláři a bůhví, byl-li vůbec kdy vyroben. Nesplňujete-li alespoň jednu z výše uvedených podmínek, nejste veteránista, ale blbec, výše jehož bankovního konta nestojí ani za námahu dáti se s vámi do řeči. Čest světlým výjimkám!

Nevím, proč si stěžuji. Každý svého štěstí strůjcem a mohl mě varovat již ten fakt, že některé exempláře byly vystaveny v pasáži mezi krámy obchodního centra. Mně to sice připadá odpudivé, ale na druhou stranu čert ví – třeba si to jejich majitelé považují za čest.

Je známo, že zkušenost je nesdělitelná, tedy pokud byste snad chtěli na vlastní kožce ověřit nakolik tu plkám nesmysly, Classic Show končí až zítra, tedy v neděli 23. března, je otevřeno od devíti hodin a nedělní program je následující:

  • 11:00 až 11:30 – Klobouky Dantes – komentované přehlídka klobouků
  • 11:30 až 12:30 – O silničních závodech a o Revival Grand Prix Brno 2014 – Jiří Smetana, Petr Baláž, Zdeněk Klimeš, rozhovor moderuje Karel Kupka
  • 13:00 až 14:00 – O provozu amerických vozidel v českých podmínkách – rozhovor s odborníky z časopisu Chrom & Plameny moderuje Petr Bellinger
  • 14:30 až 15:30 – Legendární motocykly Indian na českém trhu – Milan Vlček, moderuje Ondřej Hrůza
  • 16:00 až 16:30 – Salon první republiky – komentovaná přehlídka dobového oblečení
  • 16:30 až 17:00 – Slavnostní ukončení veletrhu

 

Autor: Baky

"Necitlivě jsem vzal za plyn, motorka se postavila na zadní, setřásla mě a po zadním odfrčela do kukuřice. První zkušenost s velkou motorkou. Byla to taková ta podomácku slepená kroska pro drandění po poli a psal se rok 1972. Klukoviny se časem přehouply do závislosti a od té doby mě přes všechny životní peripetie nějaký šílený jednostopý motorový stroj vždy provází."
Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní články se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář